Bartek Janowski odznaczony przez Prezydenta RP

Syn Rycerza Kolumba ze Skarżyska Kościelnego Arka Janowskiego, został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.
Bartek Janowski, który uratował kobietę z pożaru, w dniu 21 listopada został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę
medalem „Za ofiarność i odwagę”.
– Dopóki człowiek gotów jest bezinteresownie rzucić się na pomoc drugiemu człowiekowi, nawet ryzykując życie, to znaczy, że są ludzie zdolni tworzyć wspólnotę. To jest właśnie największe poświęcenie – nieść bezinteresowną pomoc drugiemu, często z narażeniem życia – mówił Prezydent Andrzej Duda wręczając odznaczenia zasłużonym w ratowaniu życia i mienia.
Prezydent podkreślił, że to dla niego zaszczyt móc wręczyć odznaczenia za dzielność, ofiarność i odwagę w roku stulecia odzyskania niepodległości, kiedy wspominamy bohaterów, którzy walczyli o wolną, niepodległą, suwerenną Polskę. Zaznaczył, że bohaterstwo to nie tylko czas wojny.
– Można być bohaterem czasu pokoju, tego nigdzie nie uczą, nie uczą jak mieć odwagę, nie uczą w szkole, że trzeba ratować życie drugiego człowieka – mówił, dodając, że można się nauczyć pierwszej pomocy, ale najpierw trzeba mieć siłę osobistej decyzji, impuls, by rzucić się z pomocą.
Dziękował odznaczonym za postawę bohaterstwa, niezłomności, wielkiej odwagi.
– Wszyscy ci, którzy oddają życie za przyjaciół swoich, realizują największe zobowiązanie ewangeliczne. Są w związku z tym w jakimś sensie ludźmi świętymi. Ale przede wszystkim są bohaterami. Wierzę, że przez długie lata będą pamiętani jako bohaterowie, jako herosi – powiedział Prezydent.

Były Wielki Rycerz - Zbyszek Ścisłowicz