"Miłość mi wszystko wyjaśniła"
Wieczór poezji Jana Pawła II oraz dedykowanej Janowi Pawłowi II

10 kwietnia 2010r. w Szkole Podstawowej w Skarżysku Kościelnym odbył się II wieczór poetycki zorganizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Zabytków Parafii Św. Trójcy w Skarżysku Kościelnym z okazji 5 rocznicy śmierci Jana Pawła II.

Uroczystość rozpoczęła Anna Kaleta, która wykonała pieśń pt. "Modlitwa" B. Okudżawy z tekstem napisanym przez Jadwigę Kaletę w dniu śmierci Papieża.

Po tym nastrojowym wstępie Anastazja Górzyńska - prezes Stowarzyszenia powitała zebranych słowami, które zawierały oprócz miłości i wdzięczności dla papieża - Polaka za wyjątkowy pontyfikat, także ból spowodowany katastrofą lotniczą, w której zginęło 96 osób ważnych dla naszego narodu, lecących na uroczystości uczczenia ofiar Katynia. Zebrani uczcili ofiary minutą ciszy.

Pierwszą część wieczoru poświęconą poezji Karola Wojtyły rozpoczął Grzegorz Lech, który wyrecytował wiersz "Miłość mi wszystko wyjaśniła". Te słowa były też hasłem przewodnim naszego wieczoru.

Następnie wysłuchaliśmy interpretacji wierszy wybitnego Polaka w wykonaniu przedstawicieli władz naszej gminy, księdza proboszcza, dyrektorów placówek oświatowych, młodzieży gimnazjalnej, sponsorów i przyjaciół naszego Stowarzyszenia.
Recytowanym wierszom towarzyszyły utwory muzyki poważnej wykonywane przez młodych skrzypków i flecistów - uczniów miejscowej szkoły.
Po krótkiej przerwie, w czasie której organizatorzy przygotowali słodki poczęstunek, rozpoczęła się II część - dla papieża i o papieżu.

Swoje utwory prezentowali członkowie Stowarzyszenia : Jadwiga Kaleta, Marianna Tarabasz, Zbigniew Ścisłowicz , przedstawiciele grupy poetyckiej "Wiklina" : Marzanna Kruk, Małgorzata Dobrowolska i siostra Klara z Lipowego Pola, która jeden ze swych utworów poświęciła ofiarom katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, a także wydarzeniom sprzed siedemdziesięciu (Katyń) i pięciu lat (śmierć papieża).

Na zakończenie p. Teresa Cichocka opowiedziała o swych przeżyciach związanych z udziałem w audiencjach u Jana Pawła II i zaprezentowała rodzinne pamiątki z tych spotkań.

Wszystkich zebranych zachwyciła nastrojowa scenografia a także prezentacja multimedialna przygotowana przez p. Agnieszkę Pakułę .

Wieczór poetycki to duży, kolejny sukces organizatorów, jak zaznaczył p. wójt Zbigniew Celski dziękując za wieczór wzruszeń i refleksji. Uczestnicy , których zebrała się cała sala gimnastyczna, wracali do domów bogatsi o niezapomniane przeżycia.

A oto fotorelacja: